Pojazdy

 

Śmigłowce Czołgi
AH 64 Apache M1A2 Abrams
UH 60 Black Hawk T-90
MIL MI 24 HIND Samoloty
Opanceżone Wozy Bojowe F-117
Pandur Su-27
Rooikat C-130A Hercules

LAV 25

 

Śmigłowce

 

AH 64 Apache - śmigłowiec szturmowy

Załoga:
Prędkość MAX:
Prędkość wznoszenia:
Pułap MAX:
Zasięg MAX:
2
264 km/h
5,2 m/s
4115
1700 km
Jest to najpopularniejszy amerykański śmigłowiec szturmowy. Odznaczający się znakomitymi osiągami oraz wyposażony w najnowocześniejsze systemy radarowe, syst. kierowania ogniem, uzbrojenie i awionikę, stanowi niezwykle niebezpieczną broń. Jego konstrukcja stworzona została w taki sposób, aby zapewnić mu jak największą odporność na ostrzał i trudne warunki zewnętrzne, a także łatwy dostęp do wszystkich podzespołów i urządzeń wyposażenia.
Wyposażono go w dwa potężne silniki General Electric T700, które zapewniają mu znakomite osiągi w powietrzu. Kabłub pokryty stopami aluminium odporny jest na ostrzał z broni maszynowej.
Uzbrojenie:

Działko M230

Jest to jednolufowe działko o kalibrze 30mm, zasilane z magazynka obrotowego, lub taśmowego, o szybkostrzelności wynoszącej ok. 650 pocisków na minutę. Montowane jest ono w wieżyczce umieszczonej pod kabiną pilota. Jest ono sterowane przez komputer, który stabilizuje wieżyczkę, wprowadza poprawki balistyczne oraz oblicza stosowne wyprzedzenie. Pociski M789, lub M799 wyposażone są to pociski kumulacyjne zapewniające dobrą penetrację pancerza oraz odłamkowo, wybuchowe działanie.

AGM 114 Helfire

Jest to laserowo naprowadzany pocisk przeciwpancerny, klasy powietrze - ziemia o zasięgu od 500 do 8000 metrów. Głowica rakiety odbiera odbity od celu promień lasera oświetlającego cel, który może pochodzić albo ze śmigłowca, albo z jakiego kolwiek innego znacznika, oddalonego od celu nawet o kilka mil (tzw. "zdalne laserowanie").

Stinger

Są to pociski kierowane klasy powietrze - powietrze. Pocisk jest wyposażony w mikroprocesor, odróżniający od tła i makiet, większość helikopterów z dowolnej strony. Po namierzeniu celu pilot słyszy w słuchawkach sygnał dzwiękoy, który oznajmia gotowość pocisku o odpalenia. Pocisk wyposażono w głowicę krusząco - odłamkową. Zasięg Stingera wynosi ok 3km.

Hydra 70

Są to standardowe pociski nie kierowane o zasięgu ok. 900 metrów. Zaopatrzone w gwintowaną dyszę obracają się po odpaleni z prędkośią 1200 obrotów na minutę. Mogą być wyposażone w różnorakie głowice, min.: rozpryskową, kruszącą, odłamkową, oświetleniową i inne.

 

UH 60 Black Hawk

a9.jpg (25612 bytes)

Jest to podstawowy śmigłowiec transportowy armii amerykańskiej, odznaczający się znakomitymi osiągami, wytrzymałością i prostą obsługą. Opancerzone wirnik i łopaty, są w stanie wytrzymać trafienie z broni kal. 23mm. W przypadku utraty tylnego wirnika, możliwe jest kontrolowane lądowanie. Śmigłowiec ten wyposażono w dwa profilowane zaczepy, umożliwiające podwieszenie dodatkowych zbiorników paliwa, lub broni. Black Hawk wyposażono także min. w transponder swój-obcy, wykrywacz promieniowania radarowego, układ kodowania głosu, interkom, zestaw środków przeciwdziałania, zasobniki pasków folii i flar i inne.

 

MIL MI 24 HIND

a4.jpg (20180 bytes)

Załoga:
Prędkość MAX:
Prędkość wznoszenia:
Pułap MAX:
Zasięg MAX:
2
335 km/h
9,6 m/s
4500 m
1000 km
Jest to standardowy śmigłowiec szturmowy rosyjskiej armii. Jego spore wymiary, spowodowane są możliwością przenoszenia ciężkiego uzbrojenia i przewożeniem nawet 8 żołnierzy. Wyposażono go w potężny silnik dzięki któremu HIND osiąga znakomite rezultaty w powietrzu.
Uzbrojenie:

Yak B 12

Jest to jednolufowy, zdalnie sterowany karabin maszynowy kal. 12,7 mm, umieszczony pod kabina pilota. Umożliwia on prowadzenie ognia w zakresie ok 60 stopni, w polu widzenia pilota.

9M17P Skorpion

Są to pociski przeciwczołgowe zamocowane po obydwu stronach śmigłowcach, na podwójnych prowadnicach. (standardowo są to 4 sztuki).

Inne (opcjonalne):

- Wyrzutnie pocisków nie kierowanych UB-32, oraz pociski S-5,
- Dwulufowe działko kal. 23 mm, typu Gsh-23L,
- Czterolufowe karabiny maszynowe kal. 7,62, typu 9-A-622,
- Wyrzutnie granatów 30mm,
- Bomby (do 1500 kg)

Systemy:

HIND został wyposażony min. w transponder swój-obcy, zakłucacz podczerwieni, wykrywacz promieni radarowych i inne.

 

Opanceżone Wozy Bojowe

 

Steyr-Dailmler-Puch Pandur

a12.jpg (56845 bytes)

Załoga:
Miejsca desantowe:
Prędkość MAX:
Zasięg MAX:
2
8
100 km/h
600 km
Pandur to wielozadaniowy wóz bojowy z napędem 6x6. Znany jest w wielu wersjach przystosowanych min. do: funkcji nieuzbrojonego ambulansu, jako wóz rozpoznawczy, wóz dowódczy, czy przeznaczony do walki radioelektronicznej. Podstawowa wersja, służy jako wóz transportowy piechoty, z 8 miejscami desantowymi. Posiada boczne stanowiska ogniowe, tylnie drzwi, oraz włazy w górnej części kadłuba. Pandur może zostać wyposażony w:
Uzbrojenie:
- jednoosobowa wieżyczka z karabinem M2 12,7mm, oraz 7,62mm
- dwuosobowa wieżyczka z armatą Mauser 30mm
- armata 90mm
Dodatkowe uzbrojenie:
- moździerz kal.81mm
- wyrzutnia kierowanych pocisków przeciwpancernych
- wieżyczka przeciwlotnicza

 

Rooikat

a11.jpg (33744 bytes)

Załoga:
Miejsca desantowe:
Prędkość MAX:
Zasięg MAX:
2
0
120 km/h
1000 km
Jest to opancerzony wóz bojowy, wyposażony w armatę kal. 76mm. Posiada znakomity silnik wysokoprężny, oraz jest wyposażony w nowoczesne systemy ochronne, oraz kierowania ogniem. "Ryś" posiada min. dalmierz laserowy sprzęzony z przelicznikiem balistycznym, celownikiem panoramicznym dowódcy, komputerem obliczjącym poprawki zależne od np. przechylenia wozu lub prędkości celu. Wóz wyposażono także w pasywne systemy wzmacniania światła szczątkowego, noko-, oraz termo-wizory. Wyposażono go także w systemy ochronne ABC, obejmujące filtrację, wentylację, regulowanie nadciśnienia wewnątrz pojazdu oraz automatyczny system przeciwpożarowy. Bak Rysia wypełniony jest substancja samouszczelniającą.
Uzbrojenie:
- gwintowane działo kal. 76mm
- 2 karabiny maszynowe kal. 7.62mm
- 2x6 wyrzutni granatów dymnych kal. 81mm

 

LAV 25

a5.gif (3658 bytes)

Załoga:
Miejsca desantowe:
Prędkość MAX:
Zasięg MAX:
3
6
100 km/h
668 km
Jest to odmiana szwajcarsiego wozu bojowego MOWAG Piranha, wyprodukowana specjalnie na potrzeby piechoty amerykańskiej. LAV jest lekko opancerzonym wozem bojowym, przeznaczonym w zależności od wersji do działań takich jak np.: rozpoznanie, wsparcie piechoty, jako wóz dowodzenia, lub walki radioelektronicznej, a także pojazd pomocy technicznej, medycznej, samobieżne moździerze, oraz wyrzutnie pocisków typu TOW. Pojazdy LAV 25, przystosowane są do transportu drogą lotniczą i rzucania na teren walki na spadochronach.
Uzbrojenie:
- armata 25mm
- karabin maszynowy kal. 7.62mm
Opcjonalnie:
- moździerz kal. 81mm
- moździerz kal. 120mm
- armaty 90 i 105mm
- wyrzutnie pocisków TOW
- wyrzutnie pocisków kierowanych

 

Czołgi

 

M1A2 Abrams

a7.jpg (26453 bytes)

Załoga:
Miejsca desantowe:
Prędkość MAX:
Zasięg MAX:
4
-
68 km/h
470 km
Jest to jeden z najnowocześnieszych czołgów będących na wyposażeniu armii amerykańskiej. Wyposażono go w armatę kal. 120 mm. Opancerzenie kombinowane z wytrzymałych stopów, płyt ceramiczynych, oraz płyt ze zubożonego uranu oraz ekranów przeciwkumulacyjnych. Abrams posiada panoramiczny, termo-, nokto-wizyjny przyrząd obserwacyjno celowniczy wraz z radiolokacyjnym systemem wykrywania celu MTAS. Wyposażono go także w GPS i wewnętrzny system informacyjny IVIS, kontrolujący na bieżąco stan większości zespołów czołgu.
Uzbrojenie:
- armata gładkolufowa 120 mm (40 sztuk amunicji)
- 12,7 mm karabin przeciwlotniczy
- dwa karabiny maszynowe kal. 7.62 mm

 

T-90

a8.jpg (25313 bytes)

Załoga:
Miejsca desantowe:
Prędkość MAX:
Zasięg MAX:
3
-
65 km/h
650 km
Jest to rosyjski czołg najnowszej generacji. Uważany za najlepiej opancerzony, pokryty jest standardowym i reaktywnym pancerzem drugiej generacji ERA. Wyposażono go w działo kal. 125 mm, mogące strzelać (kompatybilną) amunicją róznego typu (APSD, HEAT, HE-FRAG), a także pociskami naprowadzanymi laserowo typu AT-11 Sniper. Kierowcę wyposażono w noktowizor TVN-5, a elektronika czołgu obejmuje min.: dalmierz laserowy, elektroniczny system kierowania ogniem, systemy wykrywające namierzanie laserem, komputer balistyczny i inne. Czołg wyposażono także w elektryczne wyrzutnie granatów dymnych.
Uzbrojenie:
- armata 125 mm
- karabin maszynowy 7.62 mm
- karabin maszynowy 12,7 mm
- wyrzutnie granatów dymnych 82 mm

 

Samoloty

 

Lockheed F-117 Shadow Hawk

a1.jpg (41527 bytes)

Załoga:
Prędkość MAX:
Pułap:
Zasięg MAX:
1
970 km/h
15850 m
2012 km
Jest to nowoczesny samolot rozpoznawczo-szturmowy, będący na wyposażeniu armii amerykańskiej. Jest to dwusilnikowy, jednomiejscowy samolot o charakterystycznym kształcie, przeznaczony do niszczenia obrony przeciwlotniczej, radiostacji, a także do misji rozpoznawczych. Jest bardzo trudny do wykrycia przez radary (technologia Steath), oraz skonstruowany tak, iż może wykonywać swe zadania w bardzo trudnych warunkach atmosferycznych i na niewielkiej wysokości (dzięki systemowi śledzenia terenu). Wykonany jest z materiałów kompozytowych, włókien grafitowych, oraz pokryty farbą ferrytową, dzięki czemu pozostaje niewidoczny dla większości stacji radiolokacyjnych. Przystosowany do transportu droga lotniczą w ładowniach C-5B Galaxy.
Uzbrojenie:
- bomby konwencjonalne
- bomby grafitowe i inne
- działka
- pociski kierowane klasy pow. - ziem, pow. - pow.

 

Su-27

a10.jpg (33952 bytes)

Załoga:
Prędkość MAX:
Pułap:
Zasięg MAX:
1
2400 km/h
18500 m
3710 km
Jest to jeden z najlepszych samolotów myśliwskich świata. Znakomite osiągi w powietrzu, oraz nowoczesne wyposażenie, czynią go trudnym przeciwnikiem. jest to dwusilnikowy, jednomiejscowy myśliwiec przechwytujący. Posiada systemy kierowania ogniem: radiolokacyjne, podczerwone, oraz ciepłonamiernik. Ma również systemy wczesnego ostrzegania, układy automatycznego uniku, zasobniki pułapek termiczych i radiolokacyjnych. Na Su-27 pobito wiele rekordów lotniczych, min.: rekord szybkości wznoszenia.
Uzbrojenie:
- działko 30 mm
- kierowane pociski typu pow. - pow.
- bomby

 

Lockheed C-130A Hercules

a3.jpg (26023 bytes)

Załoga:
Miejsca desantowe:
Prędkość MAX:
Zasięg MAX:
3
600 km/h
12200 m
8000 km
Jest to popularny samolot czterosilnikowy samolot transportowy, będący na wyposażeniu wielu armii świata, ale przede wszystkim na stanie armii amerykańskiej. Jako samolot transportowy przystosowany jest do przenoszenia ponad 16,5 ton sprzętu. Mogą to być żołnierze 95, skoczkowie spadochronowi 64, lub ranni na noszach 72 osoby.

<<< Wyposażenie