Wyposażenie

 

Mundury i Opożądzenie Systemu obserwacyjno-celownicze
MCCUU Aimpoint 1000
LBV Aimpoint 2000
MOLLE II AIM-1/D
Ghillie Suit Sure-Fire Light System
Mundur Nomex'owy Sure-Fire Laser System
Hełmy i Kaski Ochronne KN250
Gogle N/SEAS
Rękawiczki TN2-1
Ochraniacze Teleranger
Buty SC3
  CLASSIC

 

Mundury i Oporządzenie

 

MCCUU (Marine Corps Combat Utility Uniform)

Jest to najnowsza wersja polowego munduru Marines. Dobre maskowanie zapewnia nowy wzór, tzw. "pixel", który stworzony za pomocą komputerów, potrafi sutecznie zmylić ludzkie oko. Mundur produkowany jest w trzech wersjach, różniących się zestawem użytych kolorów.
- woodland (zielony, kilka odcieni brązu, czarny)
- desert (kilka odcieni piaskowego brązu)
- urban (kilka odcieni szarego i czarny)
Mundury składające się z czapek, bluzy, spodni i pokrowca na hełm wyposażono w szereg kieszeni (min. na łokciach i kolanach, gdzie można umieścić ochraniacze.)
Materiał:
Waga:
- bawełna 50%, nylon 50%
- kompletny mundur 2 - 3 kg

 

LBV (Indyvidual Tactical Load Bearing Vest)

LBV to amerykańska kamizelka taktyczna, która jest następczynią kamizelki z zestawu ALICE. Produkowana jest w podstawowych wersjach maskujących (W, D, U). Kamizelkę tą wyposażono w kieszenie na magazynki, granaty i dodatkowe oporządzenie. Kamizelka posiada paski regulujące i napinacze stabilizujące.
Materiał:
Waga:
- nylon balistyczny, plastik, metal
- kompletne LBV, z pustymi ładownicami i kieszeniami ok 1 - 1,15 kg.

 

MOLLE II

MOLLE II to nowoczesne oporządzenie taktyczne. Produkowane jest w podstawowych kolorach maskujących (W, D, U). Składa się ono z kamizelki, ładownic, kieszeni, pokrowców i plecaka i może być konfigurowane do indywidualnych potrzeb. W standardowym zestawie mogą znajdować się np.:
- pokrowiec na magazynki do M-16 (na 1, 2, lub 6 mag.)
- pokrowiec na magazynki pistoletowe
- pokrowiec na manierkę
- kieszenie na granaty
- bukłak noszony na plecach (zwany Camelbak)
- ładownice i tylne (noszone na plecach w okolicy pasa) kieszenie
Waga: - kompletne opożądzenie z pustymi ładownicami i kieszeniami 1 - 1,5 kg.

 

Ghillie Suit

To strój maskujący, wykorzystywany zwykle przez snajperów. Jego podstawowym zadaniem jest zamaskowanie nie tylko kolorystyczne, ale również przestrzenne. Składa się od z setek ponaszywanych na mundur kolorowych pasków, które załamują naturalne linie sylwetki człowieka i utrudniają jego identyfikację. Ghillie Suit pokrywa całego żołnierza (głowę, tułów, ręce i nogi) i skonstruowany jest tak, aby nie ograniczać ruchów i nie sprawiać problemów w czasie np. czołgania się. Dlatego też pozbawiony jest min. kieszeni. Istnieją gotowe Gilie Suity, wykonywane w standardowych kolorach maskujących, jednak nie maskują one tak dobrze, jak Ghillie wykonane na potrzeby konkretnego żołnierza i warunków klimatycznych.
Waga: - od 5 do 8 kg, w zależności od wzrostu i wagi żołnierza.

 

Mundur Nomex'owy

Standardowo używany przez większość jednostek antyterrorystycznych i specjalnych. Ten szarego koloru kombinezon lotniczy, wykonano z bardzo wytrzymałego i ogniotrwałego materiału (nomex). Możliwe różne wersje kolorystyczne.
Waga: - 2 - 3 kg

 

Hełmy i Kaski Ochronne

Najczęściej spotykane hełmy, są wykonane z kewlaru, który przy niskiej wadze zapewnia bardzo dobrą ochronę, przed pociskami kal. nawet 9 mm. Zakrywają one całę głowę z wyjątkiem twarzy. Kaski ochronne, często także wykonane z kewlaru, lub balistycznych włókien węglowych, różnią się wielkością i kształtem (są mniejsze, mocniej przylegające do głowy, posiadają krótszą część potyliczną, dzięki czemu mniej ograniczają ruchy głowy).
Materiał:
Waga:
- kompozyty, włókna węglowe
- 1 - 2 kg

 

Gogle

Zabezpieczają oczy żołnierza przed strzałami, odłamkami i oślepieniem. Wykonywane z wielowarstwowych bardzo wytrzymałych materiałów, są min. odporne na zaparowywanie. Szybki mogą być łatwo wymieniane i są wyposażone w warstwy przeciwoślepiające, lub przyciemnianą powłokę.
Waga: - 0,2 kg

 

Rękawiczki

Najczęściej wykonywane są z Nomexu lub skury. Zapewniają ochronę dłoni przed zimnem (gorącem), niekorzystnymi warunkami zewnetrznymi i lekkimi zranieniami.
Materiał:
Waga:
- skóra, nomex, gore-tex
- 0,1 kg

 

Ochraniacze

Najczęściej żołnierze korzystają z ochraniaczy zakładanych na mundur. Chronią one łokcie i kolana. Wykonane z wytrzymałych materiałów, znakomicie amortyzują i ochraniają stawy. Można je także wkładać do kieszeni wszytych w mundur, takich jak np. w mundurze MCCUU.
Waga: - 0,5 kg

 

Buty

Zwykle żołnierskie buty oprócz tego, że są wykonane z wytrzymałych, oddychających i za razem nieprzemakalnych materiałów, posiadają miękka, cichą podeszwę i dobrze usztywniają kostkę. Są produkowane z przeznaczeniem dla różnych stref klimatycznych np.: jungle, desert, arctic, itd..
Waga: - 1 - 1,5 kg

 

Systemy obserwacyjno - celownicze

 

Celownik kolimatorowy Aimpoint 1000
Jest to celownik, przystosowany do celowania jednoocznego, choć zaleca się posługiwanie się nim, przy obydwu oczach otwartych (zwiększa to obszar widzenia).W celowniku wyświetlana jest czerwona plamka, którą strzelec powinien umieścić na celu. Celowanie zależne jest jedynie od położenia broni i nie wpływa na nie położenie głowy strzelca. Celownik może być stosowany w każdych warunkach atmosferycznych. Ponadto nie zdradza pozycji strzelca.
Aimpoint 2000
Jest to ten sam celownik co Aimpoint 1000, jednak przystosowany do montowania na standardowych obejmach, do praktycznie każdej broni. Ponadto może być instalowany wraz z celownikiem optycznym 3x.
Producent: Szwecja
Waga: 0,2 kg
Uszkadzalność: 5*, Celowanie: +2**

*Uszkadzalność testujemy, w momencie kiedy przedmiot został poddany czynnikom, mogącym go uszkodzić (np. spadł z dużej wysokości). Jeżeli wynik rzutu wynosi 5 lub więcej, przedmiot został uszkodzony.

**Jest to bonus do TR, przyznawany jeżeli żołnierz kożysta z odpowiedniego przyżądu celowniczego.

Laserowy wskażnik celu AIM-1/D
Jest to wskaźnik który można montować na dowolnej broni. Plamka laseru z odległości 90m, ma średnicę ok. 3,5 cm. AIM-1/D, posiada funkcje umożliwiające zdalne sterowanie, lub zmianę intensywności światła.
Zasilanie: komplet baterii alkalicznych wystarczy na od 10 do 50 godzin pracy.
Producent: Izrael
Waga: 0,5 kg
Uszkadzalność: 6, Celowanie +3

 

Sure-Fire Light System
Jest to reflektor taktyczny, wyposażony w żarówkę kseonową, wytwarzającą snop jasnego białego światła i umożliwiającą obserwację celu na odległość ponad 50 metrów. Można go instalować na wszystkich typach broni. Na Sure-Fire można zamontować filtr podczerwieni, umożliwiający oświetlanie celu promieniami niewidocznymi dla gołego oka.
Sure-Fire Laser System
Sure-Fire 1, to małych rozmiarów wskaźnik laserowy, który można instalować na dowolnych typach broni.

Sure-Fire 2, jest połączeniem reflektora i wskaźnika laserowego. Posiada małe gabaryty i może być montowany nawet na pistoletach. Może pracować w trybach białego światła widocznego i w podczerwieni.

Producent: USA
Waga: 0,2 - 0,3 kg
Uszkadzalność: 5, Celowanie dzień / noc +1 / +2

 

Celownik noktowizyjny KN250
Jest to celownik nocny montowany na celownikach optycznych. O ile konieczne jest ustawienie linii zerowej celownika optycznego, o tyle linia zerowa KN250, pokrywa się z linią optyki. Układ lusterek umieszczony w tym nocnym celowniku, załamuje obraz i kieruje go do okularu celownika optycznego. KN250 działa po otworzeniu pokrywy pryzmatu, po jej zamknięciu strzelec może normalnie korzystać z celownika dziennego.
Zasilanie: dwie baterie alkaliczne.
Producent: Norwegia
Waga: 0,3 kg
Uszkadzalność: 4, Celowanie noc +4

 

N/SEAS (Monookularowy przyrząd obserwacyjno-celowniczy)
N/SEAS to jednookularowe gogle, montowane na głowie strzelca za pomocą odpowiedniej uprzęży. Angażują one jedno oko i współpracują z wskaźnikiem laserowym zamontowanym na broni. Po demontażu okular można zamontować na broni.
Produkcja: Izrael
Waga: 0,4 kg
Uszkadzalność 5, Celowanie dzień / noc: +2 / +3

 

Gogle noktowizyjne TN2-1
Są to gogle mocowane do głowy za pomocą odpowiedniej uprzęży. Angażują one obydwoje oczu i mogą być wykorzystywane jako nocne przyrządy celownicze, lub do prowadzenia pojazdów (oczywiście także w nocy). TN2-1 współpracują z laserowym wskaźnikiem celu zamontowanym na broni i działającym w paśmie podczerwieni (dzięki czeku promień i plamka nie są widoczne dla nieuzbrojonego oka). Plamka lasera wyświetlana jest przed oczami strzelca. Dzięki temu możliwe jest celowanie np. z tzw. biodra.
Produkcja: Francja
Waga: 0,4 kg
Uszkadzalność 6, Celowanie +3

 

Teleranger (dalmierz laserowy)
Jest to niewielkich rozmiarów dalmierz laserowy montowany na celowniku optycznym, posiadający niewielki wyświetlacz diodowy, pokazujący mierzoną odległość tuż przy okularze celownika.
Zasilanie: sześć baterii alkalicznych.
Produkcja: Niemcy
Waga 0,6 kg
Uszkadzalność: 5

 

Inne

 

SC3 (system kierowania ogniem)
System ten składa się z zestawu miniaturowych kamer, miniaturowych monitorów, oraz jednostki centralnej. Pomiędzy składnikami SC3 transmisja przebiega drogą radiową, lub przewodową. SC3 służy do kierowania ogniem sekcji strzelców wyborowych (do 5 strzelców). Dzięki minitorom kierujący akcją, ma podgląd na teren obserwowany z kamer, montowanych na celownikach każdego ze strzelców. Zasięg komunikacji radiowej to odpowiednio: teren zabudowany ok. 850 metrów, teren otwarty ok. 5 kilometrów.
Producent: Izrael
Uszkadzalność kamery: 5, Celowanie: +2, Zawodność: 6/2

*Zawodność wyrażona przez 6/2, oznacza iż system dzała nie poprawnie, lub niedziała (brak obrazu z kamer), kiedy podczas testu wykonywanego dwoma kostkami, na obydwu wypadną szustki.

CLASSIC (elektroniczy seystem obserwacyjny)
Zestaw ClASSIC służy do wykrywania intruza na obserwowanym terenie. Słada się z zestawu czujników i małego monitora (do którego można przyłączyć do 8 czujników). Czujniki powierzchniowe wyposażono w przetworniki magnetyczne, sejsmiczne i podczerwone, dzięki czemu ew. intruza można wykryć na podstawie jego ruchu, wydzielanego ciepła i przenoszonych metalowych przedmiotów. Zasięg przekazu pomiędzy czujnikami i przenośnym monitorem wynosi ok 8 kilometrów, a przy zastosowaniu odpowiednich, mocniejszych przekaźników nawet do 32 km.
Producent: Wielka Brytania
Zawodność: 6/2*, Skuteczność: 15**

*Zawodność wyrażona przez 6/2, oznacza iż system informuje o nieistniejącym intruzie, lub nieinformuje o istniejącym, kiedy podczas testu wykonywanego dwoma kostkami, na obydwu wypadną szustki.

**Skuteczność jest ustalana raz na dziesięć minut i sprawdza się ją wykonując test trzema kostkami. Wynik mniejszy od 15 oznacza pełną sprawność i skuteczność systemu.

<<< Broń | Pojazdy >>>